Jak píšeme v článku "Jak správně podat reklamaci", ukládáme si veškeré reklamace a máme tak přehled, které se opakují nejčastěji. Jsou to většinou reklamace z nedostatku informací a z nedorozumění, ale je správné, že se dotyční ozvali a my tak mohli vždy vše vysvětlit.
Zaručeně nejčastější reklamací je reklamace tresčích jater, přesněji - obsahu masa v konzervě. Spotřebitel se může setkat s konzervou, kde je více oleje než jater. Zdá se mu pak, že ho výrobce ošidil. Není tomu tak. Obsah masa oproti obsahu oleje se totiž nedá garantovat, a to kvůli způsobu, jakým se tresčí játra zpracovávají. Konzerva tresčích jater vzniká tak, že se plechovka zcela zaplní tresčími játry, lehce se posolí, konzerva se uzavře a steriluje. Záleží pak jen na tom, jaká játra treska měla.
Pokud byla játra tučnější, tak se v konzervě „smrsknou“, protože vypustí olej do plechovky. V plechovce tak budete mít správnou gramáž, jen obsah jater oproti obsahu oleje bude menší. Pokud je treska „sportovec“ a játra má méně tučná, objevíte po otevření konzervy velký kus jater a jen trochu oleje. Kontrolovat, jak se která játra uvnitř plechovky zachovala, se efektivně nedá a určitě není záměrem výrobce šidit na mase. Občas se tak tedy může stát, že je masa trochu méně.
Když se vám přihodí, že na takovou konzervu narazíte a menší játra slupnete jako malinu, tak olej z konzervy nevylévejte. Olej z tresčích jater je totiž tak nutričně hodnotná a OMEGA 3 mastnými kyselinami překypující látka, že po jeho konzumaci bude vaše tělo nadšené. Můžete jej konzumovat třeba tak, že si v něm budete namáčet bagetu, nebo jej rovnou vypít.
Teď už se to stává výjimečně, ale byla doba, kdy jsme se všichni učili otvírat konzervy s rychlým otevíráním očkem. Správný postup je ten, že se očko uchopí, zapáčí se jím až na dotek s hranou konzervy, konzerva se tím otevře a následně se za očko táhne a víčko tak plynule oddělíme. Stávalo se však, že zákazníci očko jen lehce nadzvedli a rovnou táhli. Tím došlo jen k tomu, že se očko utrhlo. Následně se klienti rozhodli otevřít konzervu klasickým otvírákem, ale díky tomu, že konzerva již měla naříznuté víčko pro snadné oddělení, otvírák, který se drží blíže okraji konzervy, víčko nekrájel, ale trhal. Tím vznikla dlouhá plechová „špona“, kterou následně zákazníci nalezli v plechovce.
Ve všech továrnách jsou konzervy kontrolovány detektorem s detekčními cívkami, které konzervu „prohlédnou“ silným elektromagnetickým polem a jsou schopny odhalit přítomnost kovových předmětů od velikosti 1 x 1 mm. Tak, aby třeba v konzervě nezůstal háček.
Uzený losos může mít na sobě nahnědlou skvrnu na mase. Není to krev, jak se mnozí domnívají, je to jen tučnější část masa z ryby. Stejně jako máte na makrele bílé maso a následně hnědé, které je tučnější. Jediný důvod, proč se „bronzové“ maso hlídá, je estetika. Chuťově jej od zbytku lososa nerozeznáte, může mít jen jemnější strukturu. Nutričně je díky obsahu více tuku dokonce zdravější, protože obsahuje Omega 3 mastné kyseliny. Bronzové maso tak není důvodem k reklamaci, ba právě naopak. Můžete mít radost, že je ve svém balení máte.
Filetovací stroje by měly být seřízeny tak přesně, že by se u uzeného lososa kůže vyskytovat neměla. Pokud se i tak kousíček objeví, není to nic špatného. Pro mnohé je to důkaz, že se opravdu jedná o deklarovanou rybu. Pro někoho bonus navíc, protože jim kůže chutná a vědí, že je v ní hodně vitamínu D. Pro další zákazníky důkaz, že v balení je opravdový losos nebo uzený pstruh lososovitý, ale samozřejmě jsou i lidé, kteří jsou zvyklí na růžové maso bez poskvrnky a takovým může kůže vadit třeba z estetického hlediska.
Pokud my odhalíme podobný výrobek při balení, vyloučíme jej a posíláme zpět výrobci, aby měl kontrolu, jak přesně jeho stroje fungují. Vidíme však jen jednu část balení. Skrz papírový tácek naše zraky neproniknou. Kousek kůže se tak na lososovi nebo pstruhovi vyskytnout může a není to nic špatného. Chuť výrobku to nijak neovlivní a pokud nevyhovuje esteticky, není problém onen kousek odříznout nožem. Maso je velmi jemné, takže to jde i nožem jídelním.
Vysrážený tuk, který vznikne v konzervě při zchlazení výrobku. U sardelových oček která se udržují v chladu se objevují nejčastěji. Mohou se ale objevit třeba i u sardinek. Stačí, když je sem někdo veze v zimě, nebo jsou v obchodě uskladněna v nevytopeném skladu. Někomu mohou připomínat jikry, ale ty to opravdu být nemohou. Jak by se ostatně dostaly jikry na sardelová očka s kapary? I když, jak se asi rozmnožují divoké kapary...?;-)
U potravin, ať už běžných nebo exotických, se můžete setkat se spoustou neznámého. Bílé kuličky, které jsou třeba sražená bílkovina, trocha zelené barvy u ryb, což může být klidně mořská řasa z přidružené výroby. Je toho spousta. Pokud narazíte na cokoliv, co vám přijde zvláštní nebo zajímavé, není nic jednoduššího, než nám napsat.
I my budeme jen rádi, když se na nás kdykoliv obrátíte s dotazem, ať už bude sebevšetečnější. Třeba tak spolu přijdeme na další věc, o které budeme moci napsat.
Napište nám tak na info@nekton.cz, vše rádi zodpovíme.
Za Nekton vás zdraví Ondra